Rehabilitacja

Ćwiczenia indywidualne

gimnastyka lecznicza prowadzona przez fizjoterapeutę w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby. W czasie ćwiczeń indywidualnych pacjent pod stałą obserwacją fizjoterapeuty, który na bieżąco koryguje sposób wykonywania ćwiczeń i udziela wskazówek dotyczących profilaktyki i leczenia aparatu ruchu.

Elektroterapia

leczenie wykorzystujące prądy lecznicze (prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości). Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia poddawanej zabiegowi tkanki. Elektroterapia przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych, pobudza nerwy i mięśnie, łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację tkanek i wpływa na przemianę materii.

W skład elektroterapii wchodzą:

Galwinizacja Jonofereza Prądy TENS Prądy Trauberta Prądy Kotza
Prądy diadynamiczne Prądy interferencyjne Nemca Tonoliza Elektrostymulacja Elektroforeza
Ultradźwięki Fonofereza Diaterma krótkofalowa Magnoterapia Solux
Laseroterapia Krioterapia miejscowa Kąpiel wirowa kończyn Masaż klasyczny Drenaż limfatyczny ręczny

Galwanizacja
polega na przepływie prądu stałego pomiędzy dwoma elektrodami ułożonymi na ciele. Zabieg działa przeciwbólowo, zwiększa ukrwienie i pobudliwość nerwów, stosuję się ją w zaburzeniach krążenia obwodowego, porażeniach nerwów oraz stanach pourazowych układu kostnego.
Jonoforeza
to przezskórne wprowadzanie leku przy pomocy pola elektrycznego. Zabieg stosowany jest w przykurczach spowodowanych blizną, nerwobólach, utrudnionym zroście kostnym, zespole rwy kulszowej, stanach zapalnych stawów, skóry i tkanek miękkich.
Prądy „TENS”
czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, jest odmianą elektrostymulacji wykorzystującą prądy impulsowe niskiej częstotliwości w celu pobudzenia układu nerwowego i wywołania skurczu mięśni. Prądy „Tens” mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie mięśni oraz poprawiają odżywienie tkanek.
Prądy „Trauberta”
to stymulacja mięśni za pomocą prądu zmiennego, powoduje rozluźnienie mięśni, łagodzi ból i poprawia krążenie obwodowe, znajduje zastosowanie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, nerwobólów, zaburzeń krążenia obwodowego, zespołów bólowych kręgosłupa.
Prądy „Kotza”
jest to trening mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Zabieg ma zastosowanie w rehabilitacji (wzmacnianie mięśni, szczególnie głębokich partii) oraz w odnowie biologicznej lub sporcie jako trening siłowy i wytrzymałościowy mięśni. Wskazane są przy zanikach i osłabieniu mięśni, np. po zdjęciu opatrunku gipsowego.

Prądy diadynamiczne
czyli prądy modulowane małej częstotliwości, powstają przez nałożenie prądu sinusoidalnego na prąd stały. Zabieg ma silne działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, sprzyja resorpcji wysięków. Stosowane przede wszystkim w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w stanach pourazowych, dyskopatiach i nerwobólach.
Prądy interferencyjne „Nemeca”
są to prądy średniej częstotliwości, powstające w skutek nałożenia się w tkankach dwóch prądów przemiennych. Mają działanie przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne, poprawiające krążenie i odżywienie tkanek.
Tonoliza
zabieg stosowany przy dysfunkcjach ośrodkowego układu nerwowego, w których dochodzi do porażenia spastycznego mięśni (efektem tego są przykurcze mięśni). Tonoliza polega na rytmicznym, naprzemiennym pobudzaniu (za pomocą impulsów elektrycznych) mięśni spastycznych (przykurczonych) i antagonistycznych (przeciwstawnych), co prowadzi w efekcie do odtwarzania mechanizmu odruchowego i przywracania równowagi fizjologicznej porażonych mięśni.
Elektrostymulacja
ma na celu wywołanie skurczu mięśnia, grupy mięśni lub pobudzenia włókien nerwowych. Efekt ten może być osiągnięty dzięki szybkiej zmianie natężenia prądu zarówno stałego jak i zmiennego o różnej częstotliwości, szerokości oraz kształcie impulsu. Wskazaniem do zabiegu są zaniki mięśniowe po unieruchomieniu stawów. Przepływ prądu za którym idzie poprawa ukrwienia sprzyja gojeniu się złamania.
Elektroforeza
przezskórne wprowadzanie leku przy pomocy prądu elektrycznego. Efektem prowadzenia tych zabiegów jest działanie rozluźniające i przeciwbólowe (ultradźwięki), także działanie stymulujące nerwy i mięśnie (prąd elektryczny).

Ultradźwięki
to terapia za pomocą fali dźwiękowej o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha. Zabieg wywołuje mikromasaż tkanek okolicy zabiegowej oraz powoduje lepsze ich ukrwienie, ma działanie przeciwbólowe, zmniejszające napięcie nerwowe, hamujące procesy zapalne.

Fonoforeza
polega na wprowadzeniu do tkanek cząsteczek leku za pomocą fali ultradźwiękowej. Do zabiegu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie żelu. Zaleta zabiegu jest połączenie miejscowego działania fal ultradźwiękowych oraz zastosowanego leku.

Diatermia krótkofalowa
terapia polegająca na rozgrzewaniu tkanek z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości.

Wyróżnia się dwie metody:
• kondensatorową, wykorzystującą pole elektryczne nagrzewające głównie tkanki płytko położone takie jak tkanka tłuszczowa;
• indukcyjną, wykorzystującą pole magnetyczne, wokół którego powstaje wirowe pole elektryczne, nagrzewające głównie tkanki głęboko położone np. mięśnie.

Zastosowanie terapii jest bardzo rozległe, a ogólnie działanie diatermii to rozluźnienie mięśni i ścięgien oraz zwiększenie ukrwienia w obszarze poddawanym zabiegowi.

Magnetoterapia
polega na oddziaływaniu na tkanki zmiennym polem magnetycznym małej częstotliwości, które wpływa korzystnie na przemianę materii. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, a także przyspiesza proces gojenia się ran i złamań. Można go wykonywać przez opatrunek gipsowy.

Solux
lampa wytwarzająca promieniowanie światła podczerwonego i promieni widzialnych. Sollux jest wyposażony w filtr koloru czerwonego i niebieskiego. Szkło czerwone przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, działając na organizm pobudzająco i przeciwzapalne. Z kolei filtr niebieski przepuszcza głównie niebieskie promieniowanie widzialne, co przynosi działanie rozluźniające, uspokajające i przeciwbólowe.

Laseroterapia
to działanie na tkankę niskoenergetycznym laserem. W tym celu stosuje się promieniowanie laserowe z zakresu czerwieni i podczerwieni. Terapia ta wspomaga naturalne procesy regeneracyjne tkanek, posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, resorpcyjne oraz przyspieszające gojenie się ran.

Krioterapia miejscowa
metoda leczenia polegająca na działaniu na tkanki ciała bardzo niską temperaturą rzędu minus 40-110 stopni Celsjusza. Celem zabiegu jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych. Pod wpływem działania zimna naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, a naczynia głębokie ją poszerzają, dając możliwość lepszego ukrwienia warstw głębokich tkanki. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie.

Kąpiel wirowa kończyn
jest odmiana hydromasażu kończyn górnych i dolnych, polegająca na działaniu wirującą wodą. Zabieg ten powoduje lepsze przepływ krwi i chłonki poprawiając przemianę materii w tkankach, rozluźniając zbliznowacenia, obniżając napięcie mięśni oraz niwelując obrzęki.

Masaż klasyczny
jest to zespół zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny działają na tkanki (mięśnie, więzadła, torebki stawowe, skórę, tkankę podskórną) oraz odruchowo na układ krążenia, nerwowy oraz wewnątrzwydzielniczy. Masaż klasyczny ma istotne znaczenie w profilaktyce, odnowie biologicznej oraz usprawnianiu organizmu. Jest powszechnie stosowany do leczenia bądź wspomagania leczenia wielu schorzeń takich jak:
• zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
• zmęczenie mięśni po wysiłku;
• przewlekłe stany zapalne mięśni, ścięgien i stawów;
• obniżone ciśnienie krwi;
• wady postawy.

Drenaż limfatyczny ręczny
technika masażu, która w szczególny sposób pobudza krążenie krwi i limfy w organizmie. W wyniku tego następuje likwidacja obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca się czas wchłaniania krwiaków. Masaż ten wpływa również oczyszczająco na organizm usuwając zbędne produkty przemiany materii.

Fango

to związek mineralny o pochodzeniu wulkanicznym, jego wyjątkowe składniki są bardziej skoncentrowane niż w naturalnej masie torfowej. Stosowanie okładów bezpośrednio na skórę pozwala na transdermalne przyswajanie cennych składników masy, dodatkowo osiągając efekt rozluźnienia mięśni, ulgi w dolegliwościach stawów i redukcję stresu. Fango, podobnie jak borowina, należy do naturalnych tworzyw leczniczych – pelodów. Zawiera kwasy huminowe, woski, żywice, aminokwasy, białka, sole mineralne, które są łatwo wchłaniane przez skórę.

Jak wygląda zabieg z użyciem fango?

Bezbolesny zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut. Pacjenta układa się w wygodnej pozycji, która zapewnia maksymalne rozluźnienie odsłoniętej okolicy ciała poddawanej zabiegowi

W specjalnym urządzeniu podgrzewa się mieszaninę do około 50 stopni, rozkłada ją na folii i terapeuta przykłada przygotowany okład o przegrzewającym działaniu do chorego, czystego miejsca, bez jakichkolwiek ran.

Szybkie i długotrwałe, przyjemne, głębokie rozgrzanie mięśni redukuje napięcie i łagodzi dolegliwości bólowe, a dodatkowo usunięte zostają szkodliwe produkty przemiany materii. Najefektowniejsze jest zastosowanie całej serii zabiegów

Galeria

Zobacz jak wygląda nasz specjalistyczny sprzęt

Poradnia rehabilitacyjna